Učenje u Alfa stanju
Da bi lakše razumjeli šta znači učenje u Alfa stanju i kakve prednosti su u odnosu na dosadašnji način učenja potrebno je objasniti šta se dešava sa mozgom i šta je “Alfa” stanje.
Električna aktivnost mozga može se mjeriti preko EEG-a (elektroencefalograma) koji očitava Beta, Alfa, Theta i Delta moždane valove.
Kada smo budni mozak dominantno pulsira na Beta moždanim valovima, od 14 do 21 Hz, dok u opuštenom stanju uma i tijela počinje raditi na nižim moždanim frekvencijama, od 7 do 14 Hz, na Alfa frekvencijama. Znanstvena istraživanja dokazala su da Alfa moždani valovi donose mnoštvo dobrobiti kao što su pojačani rad imunološkog sustava, oslobađanje nagomilanog stresa i stvaranje otpornosti na buduće stresne situacije, sinkronizacija rada obje moždane polutke lijeve logički-racionalne i desne kreativno-intuitivne.
“Alfa” je ključ bržeg i efikasnijeg učenja, jer se informacije na Alfa razini utiskuju mnogostruko brže, a uspješnost prisjećanja informacija direktno je vezana za jačinu njihovog utisnuća. Na taj način se postiže veći interes za učenje, drastično poboljšanje ocjena, porast samopuzdanja i povećanu sposobnost rješavanja problema – što je sama definicija kreativnosti. Također dolazi do znatnog povećanja intuitivnih sposobnosti, koje su jedan od ključnih elemenata u kreativnom radu. Učenici i studenti koji uče u Alfa stanju pokazali su poboljšanu vještinu komunikacije i veće zadovoljstvo sobom.
Kvaliteta i kvantiteta usvojenog znanja dodatno raste s vremenom a učenje je pravo zadovoljstvo.